March Madness hits Kate Kuhns Aquatic Center

• KSC team grabs 40 first-place finishes at home swim meet
By Sean Pearson
Homer Tribune

HOMER TRIBUNE/Sean Pearson - A KSC swimmer uses his best backstroke technique to cut through the water at Saturday’s meet.

HOMER TRIBUNE/Sean Pearson - A KSC swimmer uses his best backstroke technique to cut through the water at Saturday’s meet.

Despite the frigid breeze and falling temperatures outside, Kate Kuhns Aquatic Center was hot and humid as some 153 swimmers took part in Kachemak Swim Club’s March Madness Swim Meet on Saturday. Teams from Homer, Soldotna, Kenai and Seward competed in the meet, which saw KSC swimmers snatching up the lion’s share of the ribbons. The Kachemak Club grabbed 40 first-place finishes in the 68-event meet.
Leading the way for the Homer boys were James Nagel, Griffin Downey and Clayton Arndt, who each took first place in four events. Mark Nagel and brother Remi Nagel each won three races.
Competing in the boys’ 17-and-over division, James Nagel bested his brother Mark in the 1,650-yard freestyle race by nearly 20 seconds, finishing with a time of 19 minutes, 36.43 seconds. Mark turned the tables, however, in the 200-yard individual medley. Finishing in 2:18.57, he beat James by .01 seconds.
The scene played out again later in the meet, as Mark beat James by less than half a second in the 100 freestyle, and James answered with a win over Mark in the 100 butterfly.
In the boys’ 12-and-under division, Downey picked up wins in the 100 and 200 breaststroke, the 100 IM and 50-yard butterfly. Arndt won the 200 and 500 freestyle, the 200 IM and 100 butterfly.
In the boys’ 13-14-year-old division, Remi Nagle took first in the 200 backstroke, 500 freestyle and 200 IM.
Other first-place finishers included two each from Theo Castellani, Gregory Smith, Emmet Wilkinson and Cyrus Cowan.
On the girls’ side of the pool action, Madison Story and Lauren Kuhns led the way with four first-place finishes, as well as one second-place finish each.
Swimming in the girls’ 9-10-year-old category, Story showed her versatility in the pool by winning the 200 breaststroke, 100 IM, 500 backstroke and 100 free. Kuhns competed in the girls’ 13-14-year-old division, and picked up her first-place finishes in the 200 IM, 100 and 200 free, and 100 breaststroke.
Other first-place finishes in the girls’ competition went to Solstice Kraszeski, Sailey Rhodes and Lia Jacobsen.

March Madness Swim Meet

Kachemak Swim Club Top 5
Girls 9-10 200 Yard Breaststroke

1. M. Story, 3:28.26; 4. I. Downey, 3:59.46; 5. K. Milne, 4:01.24;
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
1. S. Kraszeski, 3:47.40; 3. K. Davis, 4:02.64; 4. H. Wilkens, 4:22.38;
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
3. A. Cardoza, 3:15.04;
Boys 9-10 200 Yard Breaststroke
4. M. Mershon, 4:01.38;
Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
1. G. Downey, 3:06.04; 2. Wy. Strydom, 3:30.29; 3. Wi. Strydom, 3:46.23; 4. A. Rhodes, 3:54.96; 5. J. Rogers, 4:01.22;
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
1. R. Nagle, 2:50.38; 3. L. Castellani, 3:05.67; 5. K. Graham, 3:49.32;
Boys 15-16 200 Yard Breaststroke
1. G. Smith, 2:46.71; 2. H. Wilkinson, 3:20.13;
Girls 9-10 200 Yard Backstroke
1. S. Rhodes, 3:59.70;
Girls 11-12 200 Yard Backstroke
1. L. Jacobsen, 3:49.69;
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
3. A. Shadle, 2:58.04; 4. H. Mershon, 2:58.26;
Boys 9-10 200 Yard Backstroke
1. E. Wilkinson, 3:39.35
Boys 11-12 200 Yard Backstroke
1. T. Castellani, 2:52.51; 3. T. Handley, 3:13.12; 4. D. Lowe, 3:16.99; 5. Wi. Strydom, 3:42.85;
Boys 17 & Over 200 Yard Backstroke
1. J. Nagle, 2:20.83;
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
4. S. Kraszeski, 8:57.53;
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
2. L. Kuhns, 6:36.68; 4. A. Shadle, 7:46.57; 5. A. Cardoza, 8:00.76;
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
1. C. Arndt, 6:07.37;
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
1. R. Nagle, 6:20.38; 2. L. Castellani, 6:24.86; 4. K. Graham, 8:03.55; 5. D. Kern, 8:31.72;
Boys 15-16 500 Yard Freestyle
2. G. Smith, 5:43.72;
Boys 15-16 1650 Yard Freestyle
1. C. Cowan, 20:11.21;
Boys 17 & Over 1650 Yard Freestyle
1. J. Nagle, 19:36.43; 2. M. Nagle, 19:56.05;
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
2. KSC-AK A, 1:48.33; 3. KSC-AK B, 2:09.41;
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
3. KSC-AK A, 2:44.81; 5. KSC-AK B, 3:20.22;
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
1. KSC-AK A, 2:23.92;
Girls 12 & Under 200 Yard Freestyle Relay
3. KSC-AK A, 2:36.27;
Boys 12 & Under 200 Yard Freestyle Relay
1. KSC-AK A, 2:04.65; 2. KSC-AK B, 2:31.49; 4. KSC-AK C;
Girls 200 Yard Freestyle Relay
4. KSC-AK A, 2:04.72
Boys 200 Yard Freestyle Relay
2. KSC-AK B, 1:55.91
Girls 10 & Under 100 Yard IM
1. M. Story, 1:30.91; 6. Z. Stonorov, 1:57.68
Boys 12 & Under 100 Yard IM
1. G. Downey, 1:17.47; 3. D. Lowe, 1:33.68; 4. T. Handley, 1:36.99; 5. Wi. Strydom, 1:40.19;
Girls 11-12 200 Yard IM
3. So. Kraszeski, 3:47.89
Girls 13-14 200 Yard IM
1. L. Kuhns, 2:39.09; Boys 11-12 200 Yard IM
1. C. Arndt, 2:36.28; 2. J. Rogers, 3:52.07
Boys 13-14 200 Yard IM
1. R. Nagle, 2:28.86; 2. L. Castellani, 2:40.64; 3. K. Graham, 3:32.10
Boys 15-16 200 Yard IM
1. C. Cowan, 2:24.73; 2. G. Smith, 2:24.82; 4. T. Vanek, 2:40.91
Boys 17 & Over 200 Yard IM
1. M. Nagle, 2:18.57; 2. J. Nagle, 2:18.58
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
1. C. Nelson, 25.28
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
2. L. Nelson, 26.48; 3. L. Story, 29.64; 5. H. Mullikin, 32.29
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
1. M. Story, 41.56; 2. I. Downey, 46.76
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
3. M. Mershon, 45.57; 5. E. Marshall, 59.00;
Girls 12 & Under 50 Yard Backstroke
3. C. Sadler, 44.56; 5. L. Jacobsen, 45.85;
Boys 12 & Under 50 Yard Backstroke
1. T. Castellani, 38.76;
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
3. A. Shadle, 1:20.30; 5. H. Mershon, 1:22.62
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
1. E. Wilkinson, 1:37.33
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
5. K. Graham, 1:33.46;
Boys 15-16 100 Yard Backstroke
1. G. Smith, 1:05.19;
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
4. C. Nelson, 24.56; 5. H. Miller, 24.75;
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
2. L. Nelson, 22.60; 4. L. Story, 25.47; 5. H. Mullikin, 29.59
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
2. M. Story, 36.65;
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
4. E. Wilkinson, 38.72;
Girls 12 & Under 50 Yard Freestyle
4. C. Sadler, 35.91;
Boys 12 & Under 50 Yard Freestyle
4. D. Lowe, 34.23; 5. T. Castellani, 34.28;
Girls 14 & Under 50 Yard Freestyle
7. A. Shadle, 32.39;
Boys 14 & Under 50 Yard Freestyle
2. G. Downey, 30.42; 4. D. Kern, 32.34;
Boys 15-16 50 Yard Freestyle
3. C. Cowan, 25.86; 4. G. Smith, 26.15;
Boys 17 & Over 50 Yard Freestyle
1. M. Nagle, 24.81;
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
1. L. Kuhns, 2:18.92
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
2. E. Wilkinson, 3:18.55
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
1. C. Arndt, 2:09.49; 2. A. Rhodes, 3:27.78
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
3. R. Nagle, 2:19.13; 4. L. Castellani, 2:20.36
Boys 15-16 200 Yard Freestyle
2. T. Vanek, 2:25.41
Boys 17 & Over 200 Yard Freestyle
1. J. Nagle, 2:02.06
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
4. H. Miller, 34.46
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
4. I. Downey, 50.23; 5. K. Milne, 54.37;
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
2. M. Mershon, 52.38
Girls 12 & Under 50 Yard Breaststroke
3. C. Sadler, 48.60; 4. K. Davis, 50.33; 5. A. Shadley, 59.61
Boys 12 & Under 50 Yard Breaststroke
3. Wy. Strydom, 46.17; 4. Wi. Strydom, 52.19; 5. J. Rogers, 53.13
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
4. P. Kassouni, 2:02.12
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
5. S. Kraszeski, 1:49.33;
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
1. L. Kuhns, 1:21.88; 5. A. Cardoza, 1:30.52;
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
1. G. Downey, 1:25.74
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
4. K. Graham, 1:48.49;
Boys 15-16 100 Yard Breaststroke
1. G. Smith, 1:16.43; 2. C. Cowan, 1:18.01; 3. T. Vanek, 1:24.63
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
2. I. Downey, 52.95;
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
4. E. Wilkinson, 53.21
Boys 12 & Under 50 Yard Butterfly
1. G. Downey, 39.99; 2. E. Benedetti, 47.11; 4. T. Handley, 56.63
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
1. C. Arndt, 1:13.78; 2. T. Castellani, 1:34.84
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
3. L. Castellani, 1:15.00
Boys 15-16 100 Yard Butterfly
2. T. Vanek, 1:26.32
Boys 17 & Over 100 Yard Butterfly
1. J. Nagle, 58.30; 2. M. Nagle, 1:04.98
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
2. L. Nelson, 52.78; 4. H. Mullikin, 1:28.20
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
1. M. Story, 1:25.73; 3. E. Blanton-Yourkowski, 1:32.81
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
2. M. Mershon, 1:41.34
Boys 12 & Under 100 Yard Freestyle
4. T. Castellani, 1:17.58; 5. D. Lowe, 1:21.09;
Girls 14 & Under 100 Yard Freestyle
1. L. Kuhns, 1:03.10; 5. A. Shadle, 1:12.09;
Boys 14 & Under 100 Yard Freestyle
2. C. Arndt, 59.80; 3. R. Nagle, 1:00.94; 4. L. Castellani, 1:05.18;
Boys 15-16 100 Yard Freestyle
2. Cyrus Cowan, 57.35; 4. Hale Wilkinson, 1:14.96
Boys 17 & Over 100 Yard Freestyle
1. M. Nagle, 55.04; 2. J. Nagle, 56.74
Boys 12 & Under 100 Yard IM
1. G. Downey, 1:17.47; 3. D. Lowe, 1:33.68; 4. T. Handley, 1:36.99; 5. Wi. Strydom, 1:40.19;
Girls 11-12 200 Yard IM
3. So. Kraszeski, 3:47.89
Girls 13-14 200 Yard IM
1. L. Kuhns, 2:39.09; Boys 11-12 200 Yard IM
1. C. Arndt, 2:36.28; 2. J. Rogers, 3:52.07
Boys 13-14 200 Yard IM
1. R. Nagle, 2:28.86; 2. L. Castellani, 2:40.64; 3. K. Graham, 3:32.10
Boys 15-16 200 Yard IM
1. C. Cowan, 2:24.73; 2. G. Smith, 2:24.82; 4. T. Vanek, 2:40.91
Boys 17 & Over 200 Yard IM
1. M. Nagle, 2:18.57; 2. J. Nagle, 2:18.58
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
1. C. Nelson, 25.28
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
2. L. Nelson, 26.48; 3. L. Story, 29.64; 5. H. Mullikin, 32.29
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
1. M. Story, 41.56; 2. I. Downey, 46.76
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
3. M. Mershon, 45.57; 5. E. Marshall, 59.00;
Girls 12 & Under 50 Yard Backstroke
3. C. Sadler, 44.56; 5. L. Jacobsen, 45.85;
Boys 12 & Under 50 Yard Backstroke
1. T. Castellani, 38.76;
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
3. A. Shadle, 1:20.30; 5. H. Mershon, 1:22.62
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
1. E. Wilkinson, 1:37.33
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
5. K. Graham, 1:33.46;
Boys 15-16 100 Yard Backstroke
1. G. Smith, 1:05.19;
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
4. C. Nelson, 24.56; 5. H. Miller, 24.75;
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
2. L. Nelson, 22.60; 4. L. Story, 25.47; 5. H. Mullikin, 29.59
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
2. M. Story, 36.65;
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
4. E. Wilkinson, 38.72;
Girls 12 & Under 50 Yard Freestyle
4. C. Sadler, 35.91;
Boys 12 & Under 50 Yard Freestyle
4. D. Lowe, 34.23; 5. T. Castellani, 34.28;
Girls 14 & Under 50 Yard Freestyle
7. A. Shadle, 32.39;
Boys 14 & Under 50 Yard Freestyle
2. G. Downey, 30.42; 4. D. Kern, 32.34;
Boys 15-16 50 Yard Freestyle
3. C. Cowan, 25.86; 4. G. Smith, 26.15;
Boys 17 & Over 50 Yard Freestyle
1. M. Nagle, 24.81;
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
1. L. Kuhns, 2:18.92
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
2. E. Wilkinson, 3:18.55
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
1. C. Arndt, 2:09.49; 2. A. Rhodes, 3:27.78
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
3. R. Nagle, 2:19.13; 4. L. Castellani, 2:20.36
Boys 15-16 200 Yard Freestyle
2. T. Vanek, 2:25.41
Boys 17 & Over 200 Yard Freestyle
1. J. Nagle, 2:02.06
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
4. H. Miller, 34.46
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
4. I. Downey, 50.23; 5. K. Milne, 54.37;
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
2. M. Mershon, 52.38
Girls 12 & Under 50 Yard Breaststroke
3. C. Sadler, 48.60; 4. K. Davis, 50.33; 5. A. Shadley, 59.61
Boys 12 & Under 50 Yard Breaststroke
3. Wy. Strydom, 46.17; 4. Wi. Strydom, 52.19; 5. J. Rogers, 53.13
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
4. P. Kassouni, 2:02.12
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
5. S. Kraszeski, 1:49.33;
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
1. L. Kuhns, 1:21.88; 5. A. Cardoza, 1:30.52;
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
1. G. Downey, 1:25.74
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
4. K. Graham, 1:48.49;
Boys 15-16 100 Yard Breaststroke
1. G. Smith, 1:16.43; 2. C. Cowan, 1:18.01; 3. T. Vanek, 1:24.63
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
2. I. Downey, 52.95;
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
4. E. Wilkinson, 53.21
Boys 12 & Under 50 Yard Butterfly
1. G. Downey, 39.99; 2. E. Benedetti, 47.11; 4. T. Handley, 56.63
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
1. C. Arndt, 1:13.78; 2. T. Castellani, 1:34.84
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
3. L. Castellani, 1:15.00
Boys 15-16 100 Yard Butterfly
2. T. Vanek, 1:26.32
Boys 17 & Over 100 Yard Butterfly
1. J. Nagle, 58.30; 2. M. Nagle, 1:04.98
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
2. L. Nelson, 52.78; 4. H. Mullikin, 1:28.20
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
1. M. Story, 1:25.73; 3. E. Blanton-Yourkowski, 1:32.81
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
2. M. Mershon, 1:41.34
Boys 12 & Under 100 Yard Freestyle
4. T. Castellani, 1:17.58; 5. D. Lowe, 1:21.09;
Girls 14 & Under 100 Yard Freestyle
1. L. Kuhns, 1:03.10; 5. A. Shadle, 1:12.09;
Boys 14 & Under 100 Yard Freestyle
2. C. Arndt, 59.80; 3. R. Nagle, 1:00.94; 4. L. Castellani, 1:05.18;
Boys 15-16 100 Yard Freestyle
2. Cyrus Cowan, 57.35; 4. Hale Wilkinson, 1:14.96
Boys 17 & Over 100 Yard Freestyle
1. M. Nagle, 55.04; 2. J. Nagle, 56.74

Contact the writer
Posted by on Mar 27th, 2013 and filed under Sports. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed

Like us on Facebook